Domeny z rozszerzeniem .ch oraz .cl

Domeny z rozszerzeniem ca oraz cc
Domeny z rozszerzeniem .ca oraz .cc
27 października, 2018
Domeny z rozszerzeniem .cm oraz .cn
Domeny z rozszerzeniem .cm oraz .cn
27 października, 2018
Domeny z rozszerzeniem .ch oraz .cl

Domena .ch

Jest to krajowa domena przypisana do piątego pod względem zamożności kraju na świecie, Szwajcarii. Jej skrót .CH nie pochodzi od żadnego z oficjalnych języków (die Schweiz; Suisse; Svizzera; Svizra), pochodzi natomiast od łacińskiej oficjalnej nazwy państwa Confoederatio Helvetica (Republika Helwecka; Konfederacja Szwajcarii). Szwajcaria nie jest członkiem Unii Europejskiej i nie posiada stolicy. Jest jednym z niewielu państw, które stosują demokrację bezpośrednią na tak szeroką skalę. Szwajcaria, poprzez nienaruszalność tajemnicy bankowej, zyskała status finansowego centrum świata.  Administratorem domeny jest SWITCH Information Technology Services. Domena zyskała sporą popularność w Szwajcarii.

Domena .cl

Narodowa domena internetowa przyporządkowana do Republiki Chile, państwa zlokalizowanego w Ameryce Południowej i ciągnącego się wzdłuż wybrzeża Oceanu Spokojnego, kraju z najwyższym wskaźnikiem PKB w przeliczeniu na jednego mieszkańca w Ameryce Południowej. Powstała w 1995 roku. Jest zarządzana przez NIC Chile, który znajduje się w Universidad de Chilee. Składnia nazwy domen, które mogą być zarejestrowane w NIC Chile przyjęta została w 2005 roku. Domeny .cl formalnie mogą być rejestrowane tylko i wyłącznie na rzecz podmiotów, które posiadają adres na terytorium Chile i posiadają numer RUT (TAX ID). Domena ta jest stosowana między innymi przez firmę Microsoft dla sieci społecznościowej i społecznościowej wyszukiwarki – So.cl (social).

Minimalny okres rejestracji nazw w domenie o końcówce .cl wynosi 2 lata.

Wykorzystujemy pliki cookies do prawidłowego działania strony, aby oferować funkcje społecznościowe, analizować ruch i prowadzić działania marketingowe.
Czy zgadzasz się na wykorzystywanie plików cookies? Ok